SI NI TANG - להציל את היאנג

בחרתי בעת הזו, חורף - זמן בו היאנג באופן טבעי חבוי, להרחיב על פורמולת הבחירה להצלת יאנג מ Shang Han Lun. המחבר, מאסטר Zhang Zhong Jing, בחוכמתו שילב שלושה צמחים בלבד שיחד מעצימים, מעשירים, מחזקים ומצילים יאנג. ללא האש הארצית אין חיים ומכאן חשיבותה של הפורמולה. זוהי פורמולה מאוד נוחה לעבודה, ניתן לרשום אותה בפני עצמה והיא משתלבת בקלות עם עוד צמחים. אז בואו נכיר לעומק את המצילה הקטנה (הגדולה) הזאת.   

SI NI TANG 

 SHENG FU ZI 

GAN JIANG

 ZHI GAN CAO 

פורמולה קטנה וחשובה שמקורה ב Shang Han Lun ומוכרת בעיקר כפורמולה להצלת YANG שקרס וחימום 4 הגפיים. פירוש שמה הוא ארבעת המורדים (SI NI) היאנג חלש ואינו מגיע לקצוות, אם אין YANG, הקור (YIN) בא לידי ביטוי. 

SI NI TANG מצילה YANG קורס, מחממת MJ ומפסיקה שלשולים. אפשר להבין את שילוב המרכיבים בה דרך שני מרשמים הקיימים בה:

 GAN JIANG FU ZI TANG .1

 FU ZI & GAN JIANG - השילוב ביניהם חשוב וחיוני  ונאמר עליהם כי FU ZI אינו חם בכלל אם משתמשים בו ללא GAN JIANG. יש להם השפעה הדדית אחד על השני וכל אחד מחזק את השני בתפקודיו, יחד חזקים מאוד בהצלת YANG במחמם המרכזי (SP) ובמחמם תחתון (KID). התוספת של ZHI GAN CAO המתוק ממתן את פעילותם וכן שומר על האש הנוצרת במידה הנכונה וגם שומר מהאיכות המייבשת של השילוב GAN JIANG + FU ZI . יש חשיבות שנחמם היטב ונציל את ה YANG,  אך מצד שני אש יכולה לשרוף ולהיות הרסנית כשאינה במידה הנכונה. התוספת של ZHI GAN CAO עוזרת לנו לשמור על המידתיות. ZHI GAN CAO קשור ישירות לאדמה והאדמה היא זו הממתנת את שאר הפאזות  במעגל ה WU XING. היא זו שמתווכת בין האש, ה YANG שבשיא, ולבין ההתכנסות למתכת ולמים, בדומה לתפקיד של ZHI GAN CAO הממתן את FU ZI ואת GAN JIANG. 

2. GAN CAO GAN JIANG TANG

 ZHI GAN CAO & PAO GAN JIANG - שילוב של מתוק וחריף, שניהם טעמים שמחזקים YANG, בונים ומניעים אותו. התוספת של FU ZI חשובה למצב בו הקור חזק יותר עם סימנים וסימפטומים של קור רב במחמם אמצעי ותחתון. 

ב Shang Han Lun הפורמולה SI NI TANG מופיעה הרבה פעמים בהקשרים שונים של פגיעות קור (שלשולים, קור פנימי, הקאות, כפות ידיים ורגליים קפואים ועוד). הפורמולה גם מופיעה ב Jin Gui Yao Lue בו נאמר כי מטפלת במצבים נוספים כמו צהבת (שימו לב שכאן הצהבת היא על רקע קור ולא על רקע חום ולחות).

 FU ZI - צמח חריף, חם, רעיל, נכנס ל HT, KID, SP. 

מחזיר YANG שהתמוטט, מחממם אש ועוזר ל YANG, מפזר קור, מחמם ערוצים, מפסיק כאב. 

מינון מומלץ - 1.5-15 גרם. 

היום לא נהוג להשתמש ב SHENG FU ZI (טרי, ללא עיבוד) כיון שרעיל מאוד. הוא מבושל כשעה לבד עם מלח וחייב להיכנס למים רתוחים לבישול כדי להוריד מרעילותו. ככל שמשתמשים במינון גבוה יותר, כך מתארך זמן בישולו. Zhang Zhong Jing השתמש בו תמיד להצלת YANG , הוא מהווה את צמח הבסיס לחיזוק האש המקורית בגוף. 

מכיוון שאסור לשימוש בארץ יש למצוא תחליפים ראויים, אם כי ברור לנו מתוך קריאת טקסט המקור ש FU ZI הוא צמח מיוחד, מציל חיים עם ערך רב וללא ספק איכות הטיפול יורדת בלעדיו. אפשר לנסות להחליפו בצמחים אחרים. לדוגמא שניים שהם בעיני שמישים, כמובן שניתן להשתמש באחרים גם.

 ROU GUI - חריף, מתוק, חם. HT ,LIV ,KID ,SP. אותם ערוצי השפעה כמו FU ZI. מחמם KID , מחמם  YANG: רתיעה מקור, גפיים קרות, חולשת גב, אימפוטנציה, שתן תכוף. התפוגגות של SP YANG+ KID YANG עם כאבי בטן כתוצאה מקור, ירידה בתאבון, שלשול. צפצופים מחולשת KID. מפזר קור עמוק, מחמם ערוצים, מפסיק כאב מקור הגורם תקיעות דם. מעודד יצירת צ'י ודם. מחזיר את האש בחזרה למקור.

 BA JI TIAN - חריף, מתוק חם, איברים: KID , LIV. מחזק KID ומעשיר YANG: אימפוטנציה, חוסר פוריות, שפיכה מוקדמת, שתן תכוף, מחזור לא סדיר, בטן תחתונה קרה וכואבת, גב חלש וכואב. מחזק גידים ועצמות עם כאבי גב וניוון שרירים. 

לסיכום, בכל מקרה של YANG חלש/קורס כשהסימנים סימפטומים מעידים על מעורבות של קור פנימי במחמם אמצעי ותחתון, נכון יהיה להשתמש ב SI NI TANG או באלמנטים ממנה כבסיס לטיפול השלם. 

פורמולה קטנה וגאונית בפשטות שלה. 

חורף נעים, בברכה שרון גמזו

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.